מס”ב

היום בעידן הדיגיטלי, העברת כספים הפכה לדבר שבשגרה. כמעט כל אחד מאיתנו וכמעט בכל יום מעביר כסף או מקבל כסף, והיום יש אפליקציות שונות שעושות את זה כמו ביט, פייבוקס, פייפאל ואחרות. אבל לא רק דרך האפליקציות הללו אפשר להעביר כסף מחשבון אחד לשני אלא גם ישירות מחשבון בנק אחד לחשבון אחר. איך זה עובד במידה וההעברה היא לא מאותו בנק לאותו בנק? האם זה אפשרי? מתי מתבצעת ההעברה ומתי במזוכה רואה את הסיכוי בחשבון שלו? בדיוק על זה אחראי מס”ב.

מהו המס”ב?

מסב הוא ראשי תיבות של מרכז סליקה בנקאי, שזו למעשה חברה אשר נמצא בבעלותם של חמש הבנקים הגדולים בישראל – לאומי, דיסקונט, מזרחי, פועלים והבנק הבינלאומי הראשון. מסב שזו החברה מנהלת את ההעברות הבנקאיות בין הבנקים, ההעברות האלקטרוניות שמתבצעות באמצעות אתר האינטרנט, האפליקציה או המחשבים בבנק. מסב מקבל את ההוראות להעברות על גבי קבצי מחשב ולאחר מכן מעביר אותן לביצוע.

איך זה עובד בפועל?

נניח שאנחנו רוצים להעביר 100 ₪ לחבר באמצעות העברה בנקאית. אנחנו נותנים את ההוראה באתר האינטרנט של הבנק, והוא הופך את ההוראה לקובץ מחשב. קובץ המחשב נשלח אל המסב והוא מועבר לחיוב בסוף אותו היום. עקרונית, בעל החשבון המזוכה אמור לראות את ההעברה כבר למחרת בחשבון שלו. חשוב לדעת שיש כמה ימים בהם הכסף לא נזיל אצל המקבל. לבנק המקבל יש כמה ימים בהם הוא יכול להתחרט ויכול להחזיר את הכסף לחשבון המשלם.

מסב הוא המקביל של חברת שב”א שזו החברה שאחראית על הסליקה של חברות האשראי. היום בעידן הדיגיטלי מערכת משב עובדת קשה, מכיוון שהכול היום הוא אינטרנטי. זו היא מערכת חשובה במערכת הכלכלית של מדינת ישראל.

מסב

שתפו:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email